Przejdź do treści
Strona główna » O MNIE

O MNIE

O MNIE- Behawiorysta COAPE działająca na terenie Krakowa.

Nazywam się Oliwia Nowińska. Jestem behawiorystką COAPE Polska, zawodniczką agility oraz zoofizjoterapeutką. Ze szkoleniem psów jestem związana od 14 lat. Moja przygoda treningowa rozpoczęła się w bydgoskim schronisku dla zwierząt, gdzie będąc wolontariuszką brałam udział w programie „LIRA”, który dzięki nauczeniu podstawowych umiejętności pod okiem behawiorysty miał zwiększać psie szanse na adopcję. Niedługo później w moim życiu pojawiła się pierwsza suczka, a wraz nią zawitał trening sportowy i pierwsze doświadczenia na torze agility. Od tego momentu psy i szkolenia są nieodłącznym elementem mojej codzienności. Dlatego kiedy przyszło mi wybrać studia, nie wahałam się długo i konsekwentnie postanowiłam poszerzać wiedzę o psach. Aktualnie mieszkam w Krakowie i to tutaj na co dzień uczę ludzi oraz ich czworonogów.

Ukończyłam studia kierunku „zoofizjoterapia” na Politechnice Bydgoskiej. Szybko jednak okazało się, że procesy uczenia się, neurobiologia i obszary działania psiej głowy interesują mnie znacznie bardziej, niż rehabilitacja. Dlatego mimo wykształcenia, (które na pewno wzbogaciło mój warsztat) nie zajmuję się fizjoterapią zwierząt i w razie potrzeby odsyłam do mądrzejszych, zaufanych w tym temacie osób. W 2020 roku zostałam już pełnoetatowo zatrudniona w krakowskiej szkole.

Moja dalsza ścieżka zawodowa była już ściśle związana z odkrywaniem nauk o zachowaniu. Dlatego w 2022 roku ukończyłam kurs dyplomowy COAPE „Advanced Diploma in the Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training”, którego ukończenie daje brytyjskie kwalifikacje behawiorysty COAPE oraz licencję Centre of Applied Pet Ethology. Zaraz po ukończeniu kursu dołączyłam także do Stowarzyszenia behawiorystów i trenerów COAPE, aby dalej zdobywać najbardziej aktualną wiedzę z zakresu terapii zachowania zwierząt towarzyszących.  Dzięki temu mogłam również z powodzeniem rozpocząć pracę jako behawiorysta i prowadzić terapię zachowania i terapię behawioralną psów, ponieważ dzięki stowarzyszeniu mogłam liczyć na opiekę behawiorysty superwizora coape w pracy nad problemami behawioralnymi. 

Pracę behawiorysty zwierząt rozpoczęłam w jednej z ówcześnie najlepszych krakowskich szkół. Doświadczenie to pozwoliło mi udoskonalić swój warsztat pracy ze zwierzętami. 

Niedługo później powstała moja własna firma i szkoła, w której chcę zarażać pasją i moją wizją życia i pracy z psami. Temat zachowania zwierząt, to zarówno mój zawód i pasja. Gdybym miała powiedzieć, co jest dla mnie najważniejsze w pracy nad zachowaniem psów, to chyba powiedziałabym „emocje”. Zarówno te psie, jak i te ludzkie. To one determinują Nasz ogólny stan, postrzeganie rzeczywistości oraz zasoby do wspólnego działania. Myślę, że równowaga w pracy z psami znajduje się „między trenerem a behawiorystą”, ponieważ rozumienie psiej komunikacji, stanów emocjonalych i neurobiologii jest równie ważne, jak umiejętność uzyskiwania złożonych form zachowania i motywowania psa do osiągania wspólnych celów. Zarówno dla moich psów, jak i dla moich klientów staram się nieustannie uczyć w obu tych dziedzinach.